Rok szkolny 2013/2014


Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

 

2 września o godzinie 10:00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014.

 

 

 

Dzień Drzewa

 

Dnia 11 września 2013 r. uczniowie klasy „0” obchodzili Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji wspólnie z wychowawczynią Katarzyną Kopczewską zasadzili dwa drzewka w ogrodzie oraz owoce kasztanowca i dębu. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w obserwacjach przyrodniczych na temat sadzenia.

 

 

 

Wizyta Podróżnika

 

W dniu 18 września do naszej szkoły zawitał pan Rzycidło, jeden z największych podróżników w Polsce. Gość nasz opowiedział uczniom wspaniałe historie, które przeżył zwiedzając dalekie kraje. Pokazał również ciekawe pamiątki i przedmioty, które przywiózł podrużujac po świecie. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści podróżnika, podziwiały obrazy, które pokazywał im p. Rzycidło.

 

 

 

Pierwszy Dzień Jesieni

 

Dnia 23 września uczniowie powitali nadejście kolejnej pory roku - Jesieni. Tego dnia z koszem pełnych darów przyszła do nas Pani Jesień, a przyniesione przez dzieci owoce, warzywa, liście kasztany, grzyby i jarzębina służyły nam jako przykład darów, jakimi obdarza nas ta pora roku. Soczyste śliwki, gruszki i inne owoce stały się znakomitą przekąską.

 

 

 

Sprzątanie świata

 

W dniu 24.09.2013 dzieci z klasy 1 i 2 Szkoły Podstawowej Sapere Aude wybrały się na spacer. Celem wędrówki było sprawdzenie czy okolica naszej szkoły jest czysta i zadbana. Uczniowie zaopatrzyli się w worki na śmieci i gumowe rękawiczki. Szli ochoczo zwartą grupą, wesoło podśpiewując. Spostrzegawczym uczniom nie umknął najdrobniejszy nawet papier. Dzieci dyskutowały na temat zasad odpowiedniego traktowania przyrody, a także prawidłowego zachowania się na drodze.

Okolica została starannie wysprzątana, a uczniowie mieli okazję do wspólnego spaceru na świeżym powietrzu. Tym sposobem połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, udowadniając sobie i innym, że sprzątanie nie musi być jedynie przykrym obowiązkiem.

 

 

 

Europejski Dzień Języków

 

W czwartek 26.09.2013r. klasy pierwsza i druga wraz z wychowawcami oraz nauczycielami języków obcych spotkały się razem, aby wspólnie świętować Europejski Dzień Języków Obcych. Tego dnia każde dziecko zaprezentowało wylosowany wcześniej kraj Unii Europejskiej. Dzieci przedstawiały własnoręcznie przygotowane flagi, herby a nawet mapy. Mówiły o stolicach, miejscach wartych odwiedzenia, powierzchniach w m2... :))), ulubionych potrawach oraz o ciekawostkach. Oczywiście nie zabrakło informacji o słodyczach, zabawkach, sporcie, modzie i muzyce. Były wspaniałe. Uśmiechnięte, podekscytowane i pewne siebie. Z dumą pokazywały swoje obrazki i chwaliły się wiedzą o danym kraju. Przygotowały wspaniałe karty pracy i pamiątki, dla uważnie słuchających, jedna z dziewczynek przygotowała nawet prezenty….:))).

Na koniec wszystkie razem zaprezentowały Wielką Brytanię. Do tego wystąpienia przygotowywały się od tygodnia wspólnie z p. Agatą Malczyk. Zrobiły wspaniałą mapę i zaznaczyły na niej najważniejsze miejsca i postaci związane z Wielką Brytanią.

 

 

 

Wycieczka szkolna do Grabowa

 

Pięknego, słonecznego dnia września (30.09) klasy pierwsza i druga wraz z wychowawcami oraz współpracującym Przedszkolem „Przy Lesie” odwiedziły swojski, malowniczy, przepełniony polską tradycją, ciepłem i gościnnością Zaścianek Mazowiecki w Grabowie. Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Na samym początku przejechaliśmy się po lesie wozami ciągnionymi przez piękne klacze: Perełkę i Karinkę. Po powrocie do Zaścianka udaliśmy się na warsztaty.

Dzieci poznały stroje i tradycje Indian, różnicę między wigwamami i tipi, a następnie każde z nich wybrało sobie nowe imię „indiańskie” i jego symbole namalowało na opasce od pióropusza. Po pomalowaniu każdej twarzyczki udaliśmy się do specjalnie wydzielonego miejsca, gdzie mogliśmy nauczyć się rozniecać ogień za pomocą łuku, patyka i deseczki oraz strzelać z łuku do tarczy.

Dnia 2 października na wycieczkę pojechała także klasa „0”.

 

 

 

Makieta Szkoły Podstwowej i Gimnazjum Sapere Aude

 

Dzieci z klasy "0" zachwycone podjęciem nauki w szkole wykonały makietę budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Sapere Aude w Rajszewie. Prace nad wykonaniem rozpoczęły się 16 września i trwały przez 10 dni. Makietę można obejrzeć w sali nr 8. Zapraszamy :)))

 

 

 

„SPOTKANIA ZE SZTUKĄ” - spotkanie 1 - Kolor

 

"Spotkania ze sztuką" to cykl comiesięcznych spotkań uczniów klasy I z artystą malarzem Robertem Żbikowskim w jego pracowni artystycznej w Rajszewie zorganizowany przez panią Monikę Piętę.

Każde z zajęć ma na celu pokazanie i objaśnienie jednej techniki używanej we współczesnej sztuce.
Zajęcia są podzielone na troszkę teorii oraz ćwiczenia i zawsze kończą się małą wystawą.
Tematy spotkań:
1. (listopad) Poznanie warsztatu pracy artysty malarza. Kolor.
2. (grudzień) Collage oraz Relief- zabawa ze światłem.
3. (styczeń) Fotografia- ćwiczenia.
4. (luty) Ćwiczenia na śniegu w lepieniu form przestrzennych , wprowadzenie do rzeźby.
5. Rysunek ołówkiem i węglem – walor, kontrast, linia.
6. Prezentacje multimedialne z użyciem komputera.
7. Wstęp do projektowania- projekty form użytkowych.
8. Plener malarski- malowanie w naturze.

 

 

 

 

Konkurs "Kocham zwierzęta"

 

4 października 2013 odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu „Kocham zwierzęta”, ogłosznie wyników i wręczenie nagród wszystkim uczestnikom.

Piętnaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie wewnątrzszkolnym „Kocham zwierzęta”. Prace konkursowe były bardzo różnorodne. Uczniowie przedstawili na nich wiele zwierząt zamieszkujących różne tereny. Wykazali się przy tym doskonałą znajomością fauny oraz dużym talentem artystycznym. Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu przypadła w dniu Święta Zwierząt obchodzonego w naszej szkole. W czasie jej trwania wszyscy uczniowie i nauczyciele mieli okazję nie tylko podziwiać prace konkursowe, ale również dowiedzieć się wiele na temat zachowań zwierząt i sposobów ich pielęgnacji. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Nagrody szczególne otrzymały osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy zgodzili się z organizatorem, że najważniejszą nagrodą jest udział w konkursie oraz przyjemność z pracy przyrodniczo-artystycznej.

 

 

 

Konkurs plastyczny "Raz. Dwa. Trzy. Kryjesz Ty!"

 

6 września 2013 r. Gazeta Powiatowa ogłosiła wyniku Konkursu plastycznego "Raz Dwa Trzy - Kryjesz Ty! Zabawy bez komputera z Gazetą Powiatową", do którego przystąpili uczniowie obecnej klasy 2 w roku szkolnym 2012/2013.

Miło nam poinformować, że Aleksandra Kiersznowska decyzją komisji konkursowej zajęła 1 miejsce w kategorii Szkół Podstawowych i 2 miejsce w głosowaniu sms.

Olu - GRATULUJEMY! Gratulujemy również Rodzicom Oli i Pani Eli Dudek.

Uroczyste wręczenie nagród i wernisaż prac, odbyły się 5 października w Ratuszu Miasta Legionowa o godz. 16.

Szczegóły konkursu i praca Oli dostępne są tutaj.

Szczegóły wyników dostępne są na stronach Gazety Powiatowej.

Więcej zdjęć z uroczystości rozdania nagród można obejrzeć na stronach Gazety Powiatowej.

 

 

 

 

Warsztaty kulinarne z EduChefem

 

Dnia 8 października 2013 uczniowie klasy „0” uczestniczyli w zajęciach kulinarnych z EduChefem. Zajęcia prowadził p. Marcin - szef kuchni EduChef. Na warsztatach nasi uczniowie uczyli się lepienia pierogów z wyjątkowym nadzieniem z dyni. Dzieci ugniatały ciasto, wycinały kółeczka, a następnie nakładały farsz, po czym starannie zlepiały pierożki. Po skończonej pracy uczniowie z apetytem zajadali się swoimi pierogami.

 

 

 

Ślubowanie klasy pierwszej

 

Uroczyste ślubowanie klasy 1 Szkoły Podstwowej odbyło się w naszej szkole 14 października 2013r.

Składało się ono z trzech części:

Krótkie przedstawienie teatralne.
Uroczyste pasowanie na ucznia.
Niespodzianka od uczennic gimnazjum Roksany i Sandry – śpiewanie piosenek.

Etap pierwszy rozpoczęliśmy krótkim przedstawieniem, w którym to uczniowie klasy 2, jako przedstawiciele czterech KRAIN: MĄDROŚCI, MIŁOŚCI, MUZYKI I PRACY zapraszali do swoich krain uczniów klasy 1. Jednakże warunkiem przyjęcia do danej krainy było udowodnienie, że jest się godnym wejścia do danego świata. Oczywiście wszystkie próby uczniowie klasy 1 przeszli pomyślnie, za co zostali nagrodzeni prezentami – symbolami danej krainy. Od przedstawiciela Krainy Mądrości otrzymali Sowę, Pracy – Pszczołę, Miłości – Serce, Muzyki – Klucz Wiolinowy. Następnie wszyscy zaśpiewali piosenkę „Podajmy sobie ręce”. Po tym uczniowie klasy 3 wręczyli pierwszakom własnoręcznie wykonane prezenty – zakładki do książek...... :-)))

Po tej części Pani Dyrektor oficjalnie pasowała na uczniów wszystkich pierwszaków. Dzieci otrzymały na pamiątkę Ślubowania tarcze naszej szkoły.

W ostatniej części starsze koleżanki z gimnazjum zaśpiewały piosenki........ :-))).

 

 

 

 

Halooween - klasa "0"

 

Dnia 31 października 2013 obchodziliśmy święto Halloween. Tego dnia uczniowie klasy „0” przebrani w stroje wróżek, czarownic, kościotrupów, duchów zapoznali się z tradycjami tego święta, również tymi kultywowanymi w innych krajach. Dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach integrujących grupę, w balu Halloween, na którym wyśmienicie bawiły się podczas zabaw tanecznych.

 

 

 

 

Halloween - klasa 1 i 2

 

Klasa 1 i 2 spotkały się 31 października, aby wspólnie celebrować święto Halloween. Celem spotkania było zapoznanie Dzieci z tradycją i kulturą krajów anglojęzycznych związaną z obchodami tego wyjątkowego dnia. Uczeń klasy II Karim Kopański przygotował dla nas niespodziankę w postaci wydrążonej dyni. Przygotował ją w domu z Rodzicami. Stanowiła ona typową dla Halloween ozdobę sali. Uczniowie przebrali się za strachy, pająki i wiedźmy. Każdy z nich opowiadał o swoim stroju. Uczniowie wysłuchali wiersza L.J.Kerna „Zabawa duchów”. Następnie zaczęli bawić się w różne zabawy, takie jak: „Bobbing for apples”, „Trick or treat” w wersji uproszczonej oraz strzelanie z pestek dyni - kto dalej :). Były również zawody w tańcu na gazecie. Zabawy było co niemiara!

 

 

 

 

Dzień Niepodległości

 

Dnia 8 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Niepodległości. Zajęcia przygotowane przez wychowawców klas "0", 1 i 2 miały na celu kształcenie u dzieci postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, a także kształtowanie poczucia tożsamości narodowej. Tego dnia szczególną uwagę poświęciliśmy właściwemu zachowaniu podczas uroczystości. Dzieci dowiedziały się dlaczego Polska nie była wolnym krajem, że był to smutny okres, dopóki nie nadszedł długo oczekiwany dzień, kiedy Polska po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania, w końcu 1918 r. odzyskała niepodległość pod przywództwem Józefa Piłsudskiego. Tego dnia miało również miejsce odśpiewanie hymnu polskiego pt. „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci własnoręcznie wykonały kotyliony.

 

 

 

 

Pierwsze Szkolne Zawody Sportowe w Unihokeju

 

Dnia 8 listopada odbyły się Pierwsze Szkolne Zawody Sportowe w Unihokeju. Do zawodów przystąpiły: szkoła podstawowa i gimnazjum. Wskazano na przepisy gry, zasad fair play i rozpoczęto zmagania.

Turniej odbył się systemem każdy z każdym, zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum. Uczestników podzielono na dwie grupy: młodszą – pierwsza i druga klasa szkoły podstawowej oraz starszą - szósta klasa szkoły podstawowej i pierwsza wraz z drugą gimnazjalną. Łącznie startowało 22 uczniów, w tym:

9 dziewcząt młodszego rocznika, w którym przodował jedyny chłopiec,
uczniowie starsi o przybliżonej liczebności 4 dziewcząt i chłopców, którym w równym tempie dorównywali uczniowie z klasy szóstej.

Łącznie zdobytych bramek było aż 85 w grupie II i 19 w grupie I.

Zawodnicy starali się jak najskuteczniej przechytrzyć przeciwnika na polu bramkowym. Dwoili się trioli, aby nie dopuścić do utraty gola. Nie zabrakło też ciekawych akcji, a niektóre z nich uwieńczone były przepięknymi bramkami. Nie obyło się bez płaczu, zwłaszcza wśród młodszych uczestników turnieju, którzy za wszelką cenę chcieli wygrać :))).

Wśród faworytów w szkole podstawowej był Borys z klasy 1, który wygrał wspaniałym wynikiem 19 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Vanessa z klasy 2, uzyskując tylko jedno oczko mniej - 18 punktów, a na trzecim, zdobywając 17 punktów, Magdalena Kopczewska z klasy 1. Wśród gimnazjalistów nie łatwo było wskazać zwycięzcę tego pojedynku, jednakże po zaciętej walce wygrał Olek z klasy 1 ze wspaniałym wynikiem 30 punktów, kolejny zawodnik to Norbert klasy 1 – punktów 21, który uplasował się na drugim miejscu. Na podium nie zabrakło też dziewczyny. Trzecie miejsca zdobyła Sandra klasy 1 z wynikiem 19 punktów.

Skład uczestników turnieju w Szkole Podstawowej Sapere Aude – grupa I:

Klasa I

Chrobak Katarzyna, Jajszczyk Maria, Karpińska Karina, Kopczewska Magdalena, Polianowska Maria, Sapiejewski Borys, Świerzyńska Maria, Walicka Pola

Klasa II

Kiersznowska Aleksandra, Stanisz-Busch Vanessa

 

 

 

 

Konkurs "Zdrowie w bajce"

 

W dniach 12-14 listopada w Legionowskim Ratuszu odbył się finał V edycji Konkursu „Zdrowie w bajce”, do którego przystąpiły klasa 1 i 2 naszej szkoły.

Niepubliczne Przedszkole „Przy Lesie" z Legionowa wraz z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Legionowie oraz Wydziałem Promocji i Rozwoju Społecznego Starostwa Powiatowego w Legionowie od pięciu już lat organizują dla dzieci z powiatowych szkół i przedszkoli profilaktyczny konkurs teatralny zatytułowany „Zdrowie w bajce". Głównym celem konkursu jest pogłębienie świadomości dzieci na temat zdrowego trybu życia, a także kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło: higiena. Zadaniem dzieci i ich wychowawców było stworzenie autorskiego przedstawienia dotyczącego tematyki prozdrowotnej w dowolnej formie – wiersza, piosenki, teatrzyku – i przedstawienie go na gali finałowej. Konkurs był przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych: 3-4 lata, 5-latki, 5-6 lat - klasy „0” oraz 6-9 lat – klasy 1-3 szkół podstawowych.

Nasi Uczniowie zarówno z klasy 1 i 2, w kategorii klas 1-3, otrzymali wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!!!

Zapraszamy do obejrzenia:

- relacji telewizji legionowskiej oraz starostwa powiatowego w Legionowie (cz. 1 i 2) o konkursie "Zdrowie w bajce”

 

 

 

 

- relacji Gazety Powiatowej:

 

"Zdrowie w bajce - nagrody rozdane"

 

 

 

 

Edukacja przyrodniczo-leśna: obchody Dnia Niedźwiedzia

 

We wtorek 19 listopada klasa 1 i 2 wybrały się do leśniczówki w Rajszewie, aby świętować Dzień Niedźwiedzia Leśnego wspólnie z Panem Leśnikiem. Spotkanie przebiegło dwuetapowo. Najpierw Dzieci wędrowały po lesie, tam dowiedziały się wielu ważnych informacji na temat sposobów przygotowania się zwierzat leśnych do zimy, w tym niedźwiedzia. Podczas spaceru Uczniowie bawili się w zabawy zaproponowane przez Pana Marka, np. „Brama do lasu”. Dzieci przygotowały również gawrę dla niedźwiedzia. Ciekawe, czy jakiś niedźwiedź z niej skorzysta?

Po powrocie z leśniczówki Uczniowie podsumowali wiadomości zdobyte w lesie i wykonali karty pracy. Następnie w parach wykonali piękne prace plastyczne, które zdobą szkolne gazetki.

 

 

 

 

Spotkanie z farmaceutką

 

W piątek 22 listopada naszą szkołę - klasę 1 i 2 odwiedziła niezywkła postać - Pani Farmaceutka Anna Starz. Celem spotkania z tym wyjątkowym gościem było przeprowadzenie wywiadu na temat pracy farmaceutki oraz sposobów zachowania zdrowia i dobrej formy w trudnym dla organizmów dzieci i dorosłych okresie późnojesiennym. Dzieci z klasy 1 i 2 przygotowały szereg pytań i ochoczo je zadawały. Ich zaangażowanie zaskoczyło naszego gościa. Pytania miały charakter niezwykle dojrzały, były przemyślane i wnikliwe. Dotyczyły pracy farmaceuty oraz sposobów walki z chorobami. Nie zabrakło również niespodzianek. Ku zaskoczeniu Dzieci Pani Ania przyniosła na spotkanie przyrządy służące przygotowaniu leków. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Po spotkaniu Dzieci otrzymały lizaki witaminowe od Pani Ani, jako pamiątkę po miłym spotkaniu. Uczniowie zaś w ramach podziękowania za wspaniały wywiad wręczyli naszemu gościowi piękny bukiet kwiatów.

 

 

 

 

Przedstawienie "Jaś i Małgosia" w Teatrze Lalka

 

Dnia 22 listopada 2013 dzieci z klasy "0" udały się na wycieczkę do Warszawy do Teatru Lalka na przedstawienie pt:"Jaś i Małgosia".

 

 

 

 

Andrzejki

 

Dnia 29 listopada 2013 w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Uczniowie zapoznali się z tradycjami, obrzędami i dziedzictwem kulturowym naszego kraju związanymi z tym świętem. Dzieci brały udział we wróżbach takich jak: grosik spełniający marzenie, wróżby z butami, wróżba z sercami, statek przyszłości, wróżenie z kart, połączone z wykonywaniem zadań, wróżenie z liczb. Sporo frajdy dostarczyło naszym Uczniom tradycyjne lanie wosku.

 

 

 

 

Warsztaty Fundacji Partners Polska - projekcja filmu

 

Warsztaty Fundacji Partners Polska - projekcja filmu "Szkoła z blachy"

Dnia 29 listopada (piątek) w szkole odbyły się warsztaty połączone z prezentacją filmu "Szkoła z blachy" dla klasy 6 Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Sapere Aude. Warsztaty zorganizowała Fundacja Partners Polska, działająca w ramach Projektu unijnego MDG (Milenijne Cele Rozwoju).

Warsztaty odbyły się w godzinach 11:30 - 13:30 (bez przerwy).

Warsztaty były wstępem do udziału naszych uczniów w debacie na temat związany z problematyką Edukacji Globalnej. Będzie to debata międzyszkolna, która odbędzie się 16 grudnia. Szczegóły dotyczące tej debaty podamy w przyszłym tygodniu.

 

 

 

 

Projekt "Poznajemy szkołę"

 

26 i 28 listopada oraz 3 grudnia w naszej szkole p. Monika Pięta i Anna Dybiec realizowały nasz szkolny Projekt "Poznajemy Szkołę". W tych dniach przybyły do nas dzieci z "zerówek" 4 przedszkoli "Przy Lesie" z Jabłonny, Chotomowa, Legionowa i Warszawy. Dzieciom poprzez projekt umożliwiamy pierwszy kontakt z placówką szkolną, spotkanie z uczniami oraz nauczycielami w miłej atmosferze zabawy. Projekt ma budować w Dzieciach postawę otwartą na odkrywanie nowych szkolnych horyzontów. Ze szczegółami i celami projektu można zapoznać sie tutaj.

 

26 listopada - projekt realizowany przez Niepubliczne Przedszkole "Przy Lesie" w Legionowie:

 

 

 

 

28 listopada - projekt realizowany przez Niepubliczne Przedszkole "Przy Lesie" w Warszawie:

 

 

 

 

3 grudnia - projekt realizowany przez Niepubliczne Przedszkole "Przy Lesie" w Chotomowie i Jabłonnie:

 

 

 

 

Mikołajki

 

Dnia 6 grudnia Uczniowie obchodzili Mikołajki. Pod pięknie przystrojoną, żywą choinką dzieci znalazły list od Świętego Mikołaja z zadaniami oraz worek upominków. Po wykonaniu kilka zadań, z którymi znakomicie sobie poradzili, Uczniowie przygotowali prezent dla Mikołaja – jego portret, a same zostały obdarowane prezentami.

 

 

 

 

Mikołajkowe Otwarte Zawody Pływackie w Jabłonnie

 

W dniu 14 grudnia na basenie w Jabłonnie klub LKS „Lotos” przy współpracy z GCKiS zorganizował zawody pływackie dla dzieci z naszej gminy. W zawodach udział wzięło 70 dziewcząt i chłopców, którzy w zależności od wieku i umiejętności, mieli do pokonania różne długości basenu.

Z naszych szkół (Szkoły Podstawowej i Gimnazjum) do zawodu przystąpiło dwóch Uczniów:

Oliwier Karnowski z klasy 6a, który w kategorii SP, klasa 5-6 zdobył I miejsce! Serdecznie gratulujemy!
Filip Lewandowski z klasy 1 Gimnazjum, który w kategorii chłopcy Gimnazjum zdobył 2 miejsce! Serdecznie gratulujemy!!!

 

Wyniki końcowe:

Kat. wiek.: chłopcy - SP kl.: 5 - 6 ( 3 dł. basenu: stylem dowolnym )

1 m. Oliwier Karnowski 48,8

2 m. Kuba Duliński 51,0

3 m. Kuba Żdzieborski 52,3

4 m. Michał Dębiński 59,1

5 m. Karol Krużmanowski 60,4

6 m. Kuba Gaiński 60,6

Kat. wiek.: chłopcy – gimnazjum ( 4 dł. basenu – dowolnym)

1 m. Kuba Cegiełka

2 m. Filip Lewandowski

3 m. Joanna Murzynowska

 

 

 

 

Międzyszkolna Debata Oxfordzka

 

Dnia 16 grudnia uczniowie klasy 6 Szkoły Podstawowej i Gimnazjum brali udział w międzyszkolnej debacie oksfordzkiej na temat: „Czy mamy wpływ na życie ludzi w krajach globalnego południa?”

Debata organizowana była w ramach europejskiego projektu "MDG'15" (Millennium Development Goals), współfinansowanego przez Komisję Europejską. Patronem merytorycznym debaty jest Fundacja Partners Polska - organizacja pozarządowa, której misją jest budowanie zrozumienia między ludźmi, społeczeństwami i kulturami.
Debata odbyła się w Szkole Podstawowej nr 227 przy ul. Astronautów 17 (Warszawa-Włochy). Nasi uczniowie debatowali z uczniami klasy 6 goszczącej nas szkoły, broniąc tezy, że „Nie mamy wpływu na życie ludzi w krajach globalnego południa”. Neutralną publicznością byli uczniowie kl.1 i 2 Społecznego Gimnazjum nr 5 STO przy ul. Astronautów 11 w Warszawie. Opiekunami podczas wyjazdu byli: p. Agnieszka Pędzich, p. Anna Mieszkian, p. Małgorzata Brodacka oraz p. Joanna Kazimierczyk.

 

 

 

 

Wigilia szkolna

 

Uczniowie zerówki szkolnej uczestniczyli w przygotowaniach przedświątecznych rozpoczynając od porządków. Sala klasy "0" błyszczała. Następnie wspólnie przygotowali ozdoby choinkowe. Ich rekordem stał się łańcuch choinkowy. Kolejnym etapem było wspólne ubieranie choinki oraz pieczenie i dekorowanie pierników.

Gdy nadszedł dzień szkolnej wigilii - 20 grudnia - Uczniowie wszystkich klas wspólnie zasiedli przy świątecznym stole, zastawionym tradycyjnymi przysmakami wigilijnymi. NIe zabrakło śpiewanie kolęd i bardzo wyczekiwanej wizyty Świetego Mikołaja z workiem pełnym prezentów.