Rok szkolny 2012/2013


Konkurs Piosenki Francuskiej "Alouette"

 

W terminie od 28 do 31 maja 2012 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Piosenki Francuskiej "Alouette", zorganizowany przez Niepubliczne Przedszkola Przy Lesie, Szkołę Podstawową i Gimanzjum Sapere Aude. Uczestnicy oceniani byli w czterech kategoriach konkursowych: przedszkolnej (3-5 lat), klasy "0", klasy I-III oraz klasy IV-VI. Zapraszamy do galerii, gdzie możecie Państwo zapoznać się z regulaminem i wynikami konkursu!

Wyniki Konkursu Piosenki Francuskiej "Alouette", Rajszew 2012

Jury w składzie: Magdalena Madej nauczyciel muzyki, Otylia Wasilewska-dyrektor Przedszkola Przy Lesie w Rajszewie oraz Agnieszka Kobla - dyrektor Przedszkola Przy Lesie w Warszawie nagrodziło następujące osoby:

W kategorii przedszkole: I miejsce zajęła Hania Sawicka z Przedszkola Przy Lesie w Rajszewie.

W kategorii klasa „0”: I miejsce zajął Kajetan Mazurkiewicz z Przedszkola Przy Lesie na Dębowej w Warszawie.

W kategorii klasa I-III SP: I miejsce zajął duet Julia Perkowska i Gabriela Filak
z kl.1a Niepublicznej Szkoły STO nr 11 ul. Toruńska w Warszawie.

W kategorii klasa IV-VI SP: I miejsce zajęła Sandra Skubis z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” przy Myśliborskiej w Warszawie.

Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy za rok!

 

 

Pokaz animacji marionetek - "W kawałku drewna siła zaklęta"

 

24 września dzieci z klasy 1a uczestniczyły w muzycznym widowisku wykorzystującym unikatową formę teatralną, jaką jest teatr marionetek. Na scenie Krzysztof Falkowski animował lalkami przypominającymi znane na całym świecie muzyczne gwiazdy, takie jak: Michael Jackson, Tina Turner, Elvis Presley, Celine Dion.

Marionetki, tak jak ich ludzkie pierwowzory, grały, tańczyły i śpiewały. Czas nie istniał. Wielcy świata muzyki spotkali się w jednym miejscu - w niesamowitym widowisku.

Ten świat iluzji pochłonął naszych uczniów bez reszty! Wszyscy zadziwieni, poddaliśmy się urokowi poruszanych nićmi martwych, a zarazem żywych lalek.

 

 

Teatrzyk - "Skacząca Królewna"

 

12 października nasi uczniowie obejrzeli dynamiczną i niezwykle zabawną historię zrealizowaną w bardzo ciekawej technice teatralnej - z dużymi lalkami typu mupety, animowanymi przez aktorów Ewę Dobrowolską i Mirosława Dmitrzuka. Aktorzy w swym spektaklu opowiedzieli naszym uczniom historię niegrzecznej i rozkapryszonej Księżniczki Jarmilki, którą zła Czarownica ukarała przy pomocy magicznych zaklęć, tak, że dziewczynka mogła poruszać się tylko przez podskoki.

Ta kara dla bohaterki, marzącej o Królewiczu, stała się początkiem długiej drogi pełnej zabawnych zdarzeń i historii, w czasie, której Księżniczka nauczyła się, jak być grzeczną, miłą, dobrą i uczynną.
W przygodach i zachodzących w bohaterce zmianach towarzyszyli jej - Królewicz Jerzy i Czarodziej, rywalizujący o rękę Jarmiłki.

 

 

Ślubowanie 2012

 

Wydarzeniem środy, 17 października było ślubowanie uczniów Sapere Aude. Najważniejszymi bohaterami byli oczywiście uczniowie, a w tej ważnej chwili towarzyszyli im rodzice i nauczyciele.

W czasie uroczystości uczniowie złożyli ślubowanie, a Pani dyrektor pasowała każdego z nich na „zaprzysiężonego” członka szkolnej społeczności.

Spotkanie to nie mogło obyć się bez akcentów artystycznych przygotowanych wespół przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Były wierszyki, śpiew, mini koncert na gitarę i wiolonczelę.

Uczniowie wymienili się samodzielnie przygotowanymi obrazkami - młodsi pierwszoklasiści wręczyli je swoim starszym kolegom i na odwrót; była to niespodzianka zarówno dla jednych i drugich J.

Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy otrzymali również szkolne tarcze.

Na koniec wszyscy mogli porozmawiać przy słodkim co nie co.

W kronice szkoły jest to historyczne, inauguracyjne ślubowanie. Spośród uczniów, którzy właśnie zostali pasowani będą ci, którzy poniosą sztandar szkoły w następnym roku szkolnym. Wszyscy będą towarzyszyć swoim młodszym koleżankom i kolegom.

 

 

Halloween

 

W dniu 31 października obchodziliśmy w naszej szkole Halloween. Cała szkoła była jednym wielkim teatrem postaci: czarownic, upiorów, wampirów, kościotrupów, duchów, diabłów, dyń i innych. Było wiele atrakcji i konkursów m.in. turlanie dyni do obręczy, skok przez dynię obunóż, jedzenie ciastka i jabłka na sznurku, zagadki i rebusy. Na dzieci czekały słodkie nagrody – cukrowe żelki: węże i żaby. Tańczyliśmy przy słowach piosenki „Duchy – łakomczuchy”. To był dzień pełen emocji, śmiechu i dobrej zabawy.

 

 

Warsztaty przyrodnicze Romana Persony - "Egzotyczne czy domowe? Poznejemy ryby, płazy, gady, ssaki"

 

15 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty, na których uczniowie poznając przedstawicieli pięciu gromad kręgowców zastanawiali się, kiedy o danym zwierzaku można powiedzieć: "zwierzątko domowe"?

Roman Persona wprowadził dzieci w świat ryb, płazów, gadów, ssaków i ptaków, wzbogacając ich wiadomości o tematy z życia poszczególnych gatunków zwierząt w środowisku przyrodniczym. Dzieci mogły zobaczyć świnkę morską, żółwia lądowego oraz wodno-lądowego, a także gołębia i żabę. Uczniowie uczyli się także odpowiedzialnego, spokojnego obcowania z żywymi zwierzętami.

 

 

Teatrzyk - "Jakiż to Święty rozdaje prezenty?"

 

3 grudnia dzieci z klasy 1a obejrzały przedstawienie przygotowane przez aktorów Ewę Dobrowolską i Mirosława Dmitrzuka. Dowiedziały się, że na świecie jest wielu Mikołajów, którzy różnią się nazwą, strojem i sposobem, w jaki wręczają prezenty. „W przeróżnych krajach, choć już - nie święty - jakiś Mikołaj daje prezenty” - to cytat z przedstawienia, który najlepiej je charakteryzuje. Uczniowie poznali „Mikołajów” z ponad dwudziestu krajów, z różnych kontynentów (m.in. Rosji, Brazylii, Japonii, Meksyku, Chin itp.). Charakterystyczne dla danego regionu zwyczaje, muzyk i tańce.

 

 

Zajęcia profilaktyczne - wizyta pana policjanta

 

7 grudnia naszą szkołę odwiedził pan policjant, który przeprowadził z naszymi uczniami pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze i chodniku. Wzbogacił wiedzę uczniów na temat znajomości znaków drogowych i ważnych numerów alarmowych.

 

 

Podróż w kosmos... objazdowe planetarium

 

12 grudnia polecieliśmy w Kosmos!

Z bliska podziwialiśmy Wszechświat, poznaliśmy nazwy planet Układu Słonecznego i prawa którymi ten się rządzi i co najważniejsze przywitaliśmy zielonych kosmitów. A wszystko za sprawą pokazu, pt. „Czy jesteśmy sami w Kosmosie?”, który przygotowało dla nas objazdowe planetarium Astropark. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele doświadczali niepowtarzalnych wrażeń radości i zachwytu w tej wirtualnej podróży do odległych zakątków Wszechświata. Pokaz był doskonałym uzupełnieniem wiedzy szkolnej z zakresu astronomii, geografii, czy biologii.

 

 

Spotkanie Wigilijne 2012 r.

 

Dnia 21 grudnia, w ostatni dzień zajęć szkolnych przed feriami świątecznymi, odbyło się Spotkanie Wigilijne wszystkich klas, które wprowadziło nas w niecodzienny, świąteczny nastrój. Było radośnie, słodko, ciepło i sympatycznie. Wspólnie z uczniami i nauczycielami, z przygotowanej przez p. Łukasza Ruszczyka i uczniów gimnazjum prezentacji, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących tradycji wigilijnych i bożonarodzeniowych naszego kraju oraz innych państw świata.

Mieliśmy także okazję zweryfikować swoją wiedzę na temat postaci św. Mikołaja, porozmawiać o własnych doświadczeniach związanych ze spotkaniami z nim, z rodziną i bliskimi a także z tradycją naszych rodzin.

Tego dnia nie zabrakło oczywiście śpiewania kolęd i życzeń świąteczno - noworocznych.

Całość wigilijnego nastroju dopełniły przygotowane na tę okazję domowe wypieki uczniów i inne smakowitości.

 

 

Bajka profilaktyczna - "Kolczasta przyjaźń"

 

12 lutego uczniowie klasy 1A obejrzeli widowisko przygotowane przez aktorów z Teatru „Inspiracja”, traktujące o tolerancji i przyjaźni. Historię Jeżyka - wyśmiewanego przez innych z racji swej odmienności, nieśmiałego „dziwoląga”, który nie może się z nikim zaprzyjaźnić. Zwłaszcza, jeśli ma do czynienia z przemądrzałym i pyszałkowatym Tygryskiem... Jednak „kolczasta postać” posiada sporo umiejętności i zalet, można się od niej wiele nauczyć. Trzeba tylko przezwyciężyć uprzedzenia. Wówczas może okazać się, że w krytycznych sytuacjach lepiej od brawury Tygrysa sprawdza się opanowanie i rozwaga drugiego z bohaterów. W efekcie Jeżyk zdobędzie szacunek nowego kompana i stanie się mniej „kolczasty” i bardziej otwarty na przyjaźń.

Spektakl poruszył problem tolerancji wobec inności. W przypadku naszych adresatów dotyczy to głównie pozornie błahej odmienności- w wyglądzie czy ubiorze, która nierzadko staje się przyczyną dziecięcych problemów – wyśmiewania, dokuczania, czy wręcz wykluczenia z grupy rówieśniczej. Ważnym celem bajki „Kolczasta przyjaźń” było stymulowanie poczucia własnej wartości dziecka. Nasz bohater przezwyciężając swoje problemy, uczył także komunikowania się i współdziałania oraz pokazywał, jak łagodzić napięcia emocjonalne i rozwiązywać konflikty w grupie.

 

 

Bajka - "Złota Rybka"

 

7 marca gościliśmy w naszej szkole aktorów z teatru Prima, którzy przygotowali dla naszych uczniów uwspółcześnioną wersję bajki „O rybaku i złotej rybce”.

Przedstawienie skierowało uwagę dzieci na konsekwencje, jakie przynieść może zatracenie się w zdobywaniu wciąż nowych dóbr materialnych i uwrażliwiało na wartości nieprzemijające: miłość, przyjaźń, lojalność. Głównym atutem bajki było także osadzenie jej w środowisku otaczającej nas, szeroko pojętej ekologii oraz pokazywanie przez interaktywną zabawę z dziećmi, jak możemy wpływać na poprawę wizerunku środowiska naturalnego w sposób praktyczny: uczestnicy naszego przedstawienia brali udział w segregacji śmieci, wykonywali zadania związane z oczyszczaniem wody.

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

21 marca klasę 1a odwiedziła piękna, zielona z koszem pełnym wiosennych, kolorowych kwiatów – PANI WIOSNA. Każdemu naszemu uczniowi wręczyła wiosenny kwiatek z niespodzianką. Po wizycie Pani Wiosny dzieci przystąpiły do pracy nad stworzeniem Marzanny. Jak wiemy Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten jest obecnie łączony z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca. Uczniowie wraz z wychowawczynią - Kamilą Stefańską oraz uczennicą Klubu Podróżnika Gimnazjum Sapere Aude - Paulą Lawrenz i opiekunem Klubu - p. Magdaleną Gałczyńską wyruszyli z gotową Marzanną nad rzekę, dokonać rytualnego przywołania wiosny, na którą już wszyscy z utęsknieniem czekamy.

 

 

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

 

26 marca uczniowie klasy 1a wraz grupą Delfinów, Słoneczek i Biedronek z Niepublicznego Przedszkola Przy Lesie w Rajszewie byli na wycieczce w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Miejsce to zrobiło na nas wszystkich ogromne wrażenie. Wszyscy doskonale się bawiliśmy.

 

 

Teatrzyk - "Syrenka Warszawska"

 

9 maja uczniowie klasy 1a obejrzeli kukiełkowy teatrzyk przedstawiający legendę o Syrence Warszawskiej. „Dawno temu wśród pradawnej puszczy, na brzegu Wisły, stała rybacka osada. Krążyła w niej legenda o syrenie mieszkającej w głębinach Wisły, jednak nikt tej tajemniczej istoty dotąd nie widział. Czasami rybacy słyszeli tylko jej śpiew, gdy wracali w nocy z połowów. Jedni mówili, że to szum trzcin, lecz inni słyszeli jej śpiew z bliska i wiedzieli, że jest obdarzona cudownym głosem. Pewnego dnia..."

 

 

Święto Szkoły Sapere Aude

 

18 maja 2013r. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Sapere Aude w Rajszewie obchodziły swoje I święto. Z tej okazji uczniowie, rodzice i kadra pedagogiczna szkoły spotkali się na wspólnej biesiadzie (bez krawatów) w klimatycznym i malowniczym miejscu - w Stajni na Kępie w Skierdach, mieszczącej się nieopodal placówki. Biesiada rozpoczęła się o godzinie 11:00 od uczczenia pierwszego Święta Szkoły zdmuchnięciem pierwszej świeczki na serniku wiedeńskim, po raz pierwszy upieczonym przez wychowawczynię klasy 1a Gimnazjum – Agnieszkę Pędzich. Wszyscy przede wszystkim miło spędzali czas, ale też rozmawiali przy ognisku, piekli i zajadali się kiełbaskami, wymieniali swoimi kulinarnymi doświadczeniami i chwalili ulubionymi przepisami, czego efektem stał się suto zastawiony stół przepysznymi sałatkami i wypiekami własnymi.

Dzieci gimnazjum i szkoły wysłuchały wykładu i przyglądały się prezentacji na temat koni przygotowanych przez p. Katarzynę Sibilską (socjolożkę i instruktorkę rekreacji ruchowej ze specjalizacją jazda konna). Po wykładzie uczniowie podziwiali i przekupywali marchewkami koniki, poznali wszystkich domowników Stajni na Kępie (konie, psy, koty a nawet kruka). Po krótkiej przerwie wraz z nauczycielami i rodzicami uczestniczyli w grze terenowej, która łączyła elementy zabawy, rywalizacji, integracji i umiejętnego wykorzystania wiedzy zdobytej podczas wcześniejszego wykładu i prezentacji. Najtrudniejszym, ale i najzabawniejszym okazało się zadanie zdobycia jabłka dla konia, czyli pokonania odległości około 3m na długich płozach, mocowanych na nogach każdego uczestnika z poszczególnych grup: szkoły podstawowej, gimnazjum oraz kadry z rodzicami.

Po zabawie terenowej nastał czas odpoczynku przy ognisku i relaksu na grzbiecie koni. Właścicielki stajni p. Magdalena Spława – Neyman (psycholożka, hipoterapeutka i instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalizacją jazda konna) oraz p. Katarzyna Sibilska przygotowały nam swoje koniki: ulubieńca dzieci - Mexxa i Modicusa. Koników dosiadali wszyscy – najmłodsi i najstarsi. Dzieci, rodzice, wychowawcy, nauczyciele i Panie Dyrektor.

Pierwsze Święto Szkoły - ze wspomnieniami sympatycznej atmosfery, dobrej zabawy, spontanicznej integracji naszego środowiska - przechodzi do historii, a my czekamy z niecierpliwością na kolejne – za rok.

 

 

Warszawa - happening "W marzeniach snów ukoronować kilka głów... z Tuwimem"

 

24 maja uczniowie klasy 1a Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klasy 1a Gimnazjum wzięli udział w ulicznym happeningu, pt. "W marzeniach snów ukoronować kilka głów... z Tuwimem", realizowanym w ramach literackiego projektu Biura Edukacji Miasta Warszawy, o nazwie: Entropia Słowa - Literacka Mapa Warszawy. Happening naszej szkoły odbył się przy ulicy Królewskiej 41 (skrzyżowanie z Zielną), w Śródmieściu. Jego tematem była twórczość Juliana Tuwima. Scenariusz i miejsce wydarzenia przygotowali i wybrali uczniowie klasy 1a Gimnazjum Sapere Aude razem z p. Anną Mieszkian w ramach działalności Koła Kultury Audiowizualnej. Nad organizacją całości wydarzenia w Warszawie czuwali: Anna Mieszkian, Paweł Jaśkiewicz, Kamila Stefańska, Łukasz Ruszczyk.

Stworzyliśmy:

„Abecadło Tuwima”, czyli miejsce dla poety, z portretem Tuwima, namalowanym przez uczennicę klasy 1a Gimnazjum – Monikę Karnowską, książkami, płytami i ulotkami własnymi o Tuwimie,„Kartę z dziejów ludzkości”, prezentację biografii i twórczości literackiej Juliana Tuwima w formie głośnego skandowania,„Ławkę wyobraźni” - opisanej z przygotowanym wierszem i zachęcającej do recytacji tegoż,„Słopiewnie” - wygłosiliśmy wybrane utwory poety w formie głośnego skandowania,„Przejazd Lokomotywy” – uczniowie maszerowali i nieśli przygotowane wcześniej przez siebie transparenty z rozpisanym wierszem „Lokomotywa” i jego plastyczną interpretacją, a w trakcie "przejazdu" wszyscy wspólnie skandowali tenże właśnie wiersz Tuwima,„Jestem tylko poetą” - rozdawaliśmy ulotki z rymowanym wierszem o Tuwimie, stworzonym przez uczennicę klasy 1a Gimnazjum – Paulę Lawrenz, który miał zachęcić do zapoznania się z życiem i twórczością poety oraz wspólnego z nami integrowania się podczas happeningu w formach: skandowania, "przejechania się lokomotywą", uczestnictwa w przygotowanym przez nas konkursie recytatorskim dla mieszkańców Warszawy,„Jak najwięcej wersów Tuwima” - Konkurs Recytatorski dla mieszkańców Warszawy w wieku od 0-130; Regulamin konkursu: każdy uczestnik wysłuchał 3 krotnie muzycznej prezentacji wiersza Tuwima, pt. "Abecadło", w trakcie której mógł się zapoznać także z tekstem wiersza, po tym czasie uczestnicy recytowali samodzielnie wiersz. Wygrała grupa składająca się z dziewczyn, ponieważ to one wyrecytowały cały wiersz prawie bezbłędnie, w nagrodę każda z nich otrzymała książkę z wierszami Tuwima. Druga grupa, której przyznaliśmy wyróżnienie za piękną recytację, otrzymała płytę CD Tuwimki, Bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima.

Zmęczeni, nieco przemoczeni od deszczu, ale zadowoleni z dokonanej przez nas ulicznej prezentacji życia i twórczości Tuwima, powróciliśmy do szkoły :).

 

 

Wycieczka do Leśniczówki w Rajszewie

 

4 czerwca z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 1a wraz z grupami Biedronek, Słoneczek i Delfinów z Niepublicznego Przedszkola Przy Lesie w Rajszewie wybrali się na pieszą wycieczkę do Leśniczówki w Rajszewie.

 

 

Warsztaty Przyrodnicze - "Zwierzęta Gospodarskie"

 

10 czerwca po raz kolejny gościł w naszej szkole zoolog- p. Roman Persona. Dzieci z klasy 1a uczestniczyły w przygotowanych przez niego warsztatach przyrodniczch dotyczących zwierząt gospodarskich.

 

 

II Konkurs Piosenki Francuskiej "Alouette"

 

17 czerwca w naszej szkole odbył się II Konkurs Piosenki Francuskiej "Alouette", zorganizowany przez Niepubliczne Przedszkola Przy Lesie, Szkołę Podstawową i Gimanzjum Sapere Aude. Uczestnicy oceniani byli w jednej kategorii konkursowej: 3-7 lat.

Jury, w składzie: Magdalena Madej - nauczyciel muzyki, Anna Mieszkian - nauczyciel j. polskiego, Marzena Wasilewska - Dyrektor Przedszkola Przy Lesie w Rajszewie, nagrodziło następujące osoby:

I miejsce: Zuzanna Olszewska i Małgorzata Wicińska z utworem "Clown" z Przedszkola Przy Lesie w Warszawie,

II miejsce: Julia Kulik z utworem "La brosse à dents" z Przedszkola Przy Lesie w Jabłonnie oraz

II miejsce: Karim Kopański, Aleksandra Kiersznowska, Vanessa Stanisz-Busch z utworem "Un éléphant" z klasy 1a z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sapere Aude w Rajszewie,

III miejsce: Milenka Urbańska, Jaś Michałowski, Kalina Białowąs z utworem "Pomme de renaitte" z Niepublicznego Przedszkoal Przy Lesie w Rajszewie.

Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy za rok!

 

 

Konkurs plastyczny "Raz Dwa Trzy - Kryjesz Ty! Zabawy bez komputera z Gazetą Powiatową"

 

21 maja Gazeta Powiatowa ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych zatytułowany: "Raz Dwa Trzy - Kryjesz Ty! Zabawy bez komputera z Gazetą Powiatową", w którym dzieci miały za zadanie narysować, namalować lub wykleić, jak można ciekawie i aktywnie spędzać czas wolny. Tematem nadesłanych prac miały być gry lub zabawy wymienione przez ogranizatora konkursu: Ciuciubabka, Ąse madąse, Podchody, Wyścig z kubkami, Figury woskowe, Raz Dwa Trzy Baba Jaga patrzy, Ciepło zimno, Głuch telefon, Chodzi lisek koło drogi, Uciekaj myszko do dziury, Bajkowe pokazywanki, Kalambury bajkowe, Chłopek – inaczej zwany grą w klasy.

Wszyscy uczniowie naszej klasy 1a na kółku plastycznym pod okiem p. Elżbiety Dudek przygotowali i zgłosili swoje prace do konkursu.

Miło nam poinformować, że Aleksandra Kiersznowska z klasy 1a przeszła do kolejnego etapu Konkursu Plastycznego "Raz Dwa Trzy - Kryjesz Ty!"!" ze swoją pracą, pt. "W kolorach". Zapraszamy wszystkich do głosowania sms-owego na jej pracę do dnia 2 września (do godz. 24:00).

Szczegóły głosowania na pracę Aleksandry Kiersznowskiej dostępne są poniżej:

Głosowanie SMS-owe w konkursie plastycznym

RAZ DWA TRZY - KRYJESZ TY! ZABAWY BEZ KOMPUTERA Z GAZETĄ POWIATOWĄ

Głosowanie trwa od 2 lipca do 2 września (do godz. 24:00)