PROJEKTY ZEWNĘTRZNE

Edukacja muzyczno - teatralna.

Teatr Studio oraz Muzeum im. Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i Warszawie (koordynator projektu - Katarzyna Domańska).

W bieżącym roku szkolnym podjęliśmy współpracę z Teatrem Studio w Warszawie i Muzeum im. Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i Warszawie w ramach projektu przygotowanego przez naszego nauczyciela Katarzynę Domańską, a obejmującego tematykę edukacji teatralnej, muzycznej i muzealnej. Warsztaty odbywać się będę w cyklu comiesięcznym. Program edukacji obejmie zajęcia: teatr od kulis, charakteryzacja teatralna, teatralna karuzela, teatr z pudełka - warsztaty z rekwizytem i lalką, zabawa w teatr - kreacja postaci, kostium w teatrze, muzyka Chopina, nauka tańca - polonez.

Edukacja Filmowa.

Projekt Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Kino Muranów – Warszawa (koordynator projektu - Monika Pięta).

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Ambitne, niekomercyjne kino, spotkania z gośćmi, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty, interdyscyplinarne materiały dydaktyczne - to wszystko czeka na uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w kinach realizujących projekt w 40 miastach w Polsce.

W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwalają na realizację różnych elementów podstawy programowej. Uzyskały patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr.

Uczniowie z naszej szkoły (kl. I, II, III ) zostali zgłoszeni w tym roku szkolnym do cyklu: Filmowi Bohaterowie i raz w miesiącu od października do maja, będą jeździć z wychowawcami do kina Muranów w Warszawie na film. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy etc.) do wykorzystania w szkole. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych.

PROJEKTY WEWNĘTRZNE

Edukacja przyrodniczo - leśna

(koordynator projektu - Monika Pięta).

Edukacja przyrodniczo - leśna to cykl comiesięcznych warsztatów edukacyjnych o tematyce przyrodniczo – leśnej, odbywających się w Leśnej Szkółce Kontenerowej w Skierdach. Biorą w nim udział uczniowie klas 1-3 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sapere Aude w Rajszewie.

To także wycieczka do miejsca szczególnego, tajemniczego świata roślin i zwierząt, miejsca fascynującego każdego człowieka, dla którego piękno i harmonia przyrody stanowią część istoty życia.

Warsztaty podzielone są na dwie części:

• część teoretyczna w plenerze, prowadzona przez leśniczego pana Marka Sapiejewskiego;
  • część plastyczno - techniczna, prowadzona przez wychowawców klas.

Lasy stanowią blisko 30% powierzchni naszego kraju. Możemy w nich nie tylko wypoczywać, ale też obserwować naturę, robić zdjęcia. Zawsze znajdziemy w nich coś ciekawego. Piękne kwiaty, połyskującego żuczka, kroplę rosy na pajęczynie. A jeśli będziemy zachowywać się odpowiednio cicho, może uda Nam się zobaczyć jelenia lub dzięcioła, usłyszeć śpiew ptaków. W lesie możemy również zgłębić tajniki życia drzew. Aby to zrobić wystarczy nazbierać w nim gałązek, liści, igieł, owoców, szyszek drzew, a później postarać się je rozpoznać lub poprosić o pomoc leśniczego. Jeśli mamy lupę, możemy wykorzystać ją do obserwowania owadów, których w lesie jest cale mnóstwo.

Autorem pomysłu i koncepcji całego projektu oraz scenariusza wszystkich spotkań jest pani Monika Pięta, wychowawca kl. 1.

Bardzo dziękujemy pani Ewie Grzywacz, koordynator ds. edukacji w Nadleśnictwie Jabłonna za wszelką pomoc oraz za pozwolenie na przeprowadzenie tego projektu w Leśnej Szkółce Kontenerowej w Skierdach.

Projekt "Poznajemy szkołę"

(koordynator projektu - Karolina Kmiołek / Patrycja Świtka).

Projekt „Poznajemy Szkołę” adresowany jest do Dzieci w wieku pięcio i sześcioletnim, które za rok rozpoczną naukę w szkole, a także do ich Rodziców. Celem projektu jest zminimalizowanie stresu i niepokoju związanego z wkroczeniem w kolejny etap edukacyjny. Poprzez zapoznanie Dzieci z placówką wolną od problemów, z jakimi boryka się znaczna część polskich szkół, Przedszkolaki z radością i zaciekawieniem pomyślą o zmianie, jaka je czeka. Wszystko, co nowe wzbudza w dzieciach lęk i zaburza ich poczucie bezpieczeństwa. Projekt „Poznajemy Szkołę” organizowany przez Niepubliczną Szkołę Podstawową ”Sapere Aude” w Rajszewie wychodzi temu naprzeciw. Umożliwia on pierwszy kontakt z placówką szkolną, spotkanie z uczniami oraz nauczycielami w miłej atmosferze zabawy. Dzięki zastosowaniu metod Ruchu Rozwijającego V. Sherbone, Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona, elementów pedagogiki M. Montessori oraz pedagogiki zabawy, Przedszkolaki poczują swoisty klimat szkolny.

Poznanie przez doświadczenie - oto sposób poznania szkoły, jaki proponuje projekt. Pragniemy, aby oczekiwanie na rozpoczęcie nauki szkolnej stało się dla Dzieci i ich Rodziców czasem radosnym, pozbawionym uczuć negatywnych i strachu. Projekt „Poznajemy Szkołę” zbuduje w Dzieciach postawę otwartą na odkrycie nowych szkolnych horyzontów.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Poznajemy szkołę” wszystkie Dzieci, które pragną przeżyć niesamowitą przygodę ze szkołą w roli głównej :)

Zapraszamy do zapoznania się z relacją realizacji prjektów przez Dzieci z Przedszkoli "Przy Lesie" z Jabłonny, Chotomowa, Legionowa i Warszawy - REALIZACJA PROJEKTU.