Liceum Ogólnokształcące Sapere Aude

W roku szkolnym 2018/2019 rozpoczyna działalność nasze Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Sapere Aude, powstałe z przekształcenia istniejącego do tej pory Gimnazjum Sapere Aude.

Tworzymy je w oparciu o doświadczenia ostatnich 6 lat prowadzenia Gimnazjum, osiągnięcia na zewnętrznych egzaminach i doświadczenia naszych absolwentów, wpółpracujących z nami w tworzeniu nowoczesnej edukacji odwołującej się do rozwijania umiejętności, kompetencji, nastawionej na relację, która jest podstawą motywacji do nauki, zainteresowania młodych ludzi i rozwijania ich naturalnego potencjału do zdobywania wiedzy.

Nasza placówka skierowana jest do młodzieży o różnorodnych zainteresowaniach, zdolnościach i możliwościach - jako kameralna, mała szkoła, nastawiona na indywidualną pracę, jesteśmy w stanie sprostać wszelkim potrzebom naszych uczniów.

Głównym celem jest zapewnienie każdemu uczniowi najkorzystniejszych warunków do zdobycia bardzo dobrego wykształcenia licealnego oraz przygotowania do dalszej nauki na wybranych kierunkach wyższych uczelni.

Liceum ma profil matematyczno-angielsko-geograficzny i takie rozszerzenia zapewniamy w wersji podstawowej. Możliwe są jednak także dowolne inne rozszerzenia, indywidualnie dopasowane do każdego ucznia (np. biologiczno-chemiczne, humanistyczne) i modyfikacja kierunku kształcenia pod nadzorem odpowiednio dobranego nauczyciela-tutora.

Ale nasze liceum to nie tylko realizacja programów nauczania.

Tworzymy nowoczesną szkołę, która otworzy młodych ludzi na świat, nauczy mądrości, odwagi do wyrażania własnych poglądów, ukształtuje wiarę w siebie, jest bezpieczna i godna zaufania.

Nauka w niej ma być nie tylko obowiązkiem i "zaliczeniem", ale także przyjemnością: przygotowaliśmy nowatorski program oparty na zajęciach interdyscyplinarnych, międzyprzedmiotowych; zaprosimy do nas ciekawych ludzi, którzy zainspirują młodzież, pokażą jej inny punkt widzenia (w programie są np. zaplanowane spotkania z aktorami, którzy przygotowując się do wcielania w rolę jakiejś postaci (oczywiście pochodzącej z kanonu lektur szkolnych) muszą ją najpierw "zanalizować", "poczuć", zrozumieć... jak to robią? na co zwracają uwagę? to wszystko przekażą naszym uczniom).

Tym, co nas wyróżnia, to także przyjazna atmosfera i współpraca między uczniami i nauczycielami. Nasi uczniowie integrują się ze szkołą. Bardzo szybko to jest "ich szkoła", z którą doskonale się utożsamiają. Ma to ogromny wpływ między innymi na ich zapał, entuzjazm i chęć do nauki!

Efekty osiągamy dzięki:

• demokratycznemu podejściu do pracy z młodymi ludźmi i przekazywaniu im pełnej, świadomej odpowiedzialności za proces nauki,
  • interdyscyplinarności osiąganej poprzez pracę w zespołach nauczycielskich, których celem jest nieustanny rozwój także kompetencji nauczyciela jako inspiratora,
  • łączeniu problematyk kilku przedmiotów w czasie jednej godziny lekcyjnej prowadzonej przez zespół nauczycielski,
  • indywidualnym rozszerzeniom dla tych potencjalności, które przyniosą największy efekt/są najbardziej zgodne z indywidualnym profilem Ucznia,
  • pracy w Szkole,
  • nieograniczaniu się do prostego postawienia wymagań i wystawienia ocen, czyli wdrażaniu zasad oceniania kształtującego,
  • uczymy, dlatego nasi Uczniowie są mądrzy, odpowiedzialni za siebie, spełnieni i osiągają wyznaczone sobie cele.

Edukacja jest tym, co pozostaje wówczas, gdy to, co wyuczone, zostało zapomniane.

- Burrhus F. Skinner

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY! - 11 kwietnia, g. 14.00 - 22.00